7 Ekim 2013 Pazartesi

Samsung Mu Yoksa Apple Mı Daha Değerli?

2013 yılının son aylarına girilirken dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden ikisi arasındaki rekabet nefes kesiyor.

En değerli şirket hangisi?
Temmuz ayında açıklanan verilere göre ABD menşeili teknoloji şirketi Apple, 415.7 milyar dolarla dünya üzerindeki en değerli şirket konumunda. Şirketin gerek yazılım gerekse donanım ürünleri bulunurken ürün yelpazesi içinde birer mobil ve masaüstü işletim sistemi ile beraber çok sayıda yazılım, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, multimedya cihazları ve tüm bu cihazlarla entegre şekilde çalışan cihazlar yer alıyor.
Apple’ın ardından en değerli teknoloji şirketi General Electric, onu Microsoft ve IBM izliyor. Beşinci sırada ise Samsung yer alıyor. Samsung’un piyasa değeri 217.7 milyar dolar ve en değerli 5. teknoloji şirketi olmasının yanında tüm şirket türleri arasında 13. sırada yer alıyor. Samsung, piyasa değeri olarak ilk 50 içinde yer alan Google, Oracle, Qualcomm gibi şirketleri geride bırakıyor.
iPad’de pazar payı düşebilir
Apple, yüksek karlılık ve satış performansı düzeyiyle ön planda yer alırken son yıllarda piyasada ürünlerinin tercih edilme oranı düşüyor. Örneğin 2012 verilerine göre tablet bilgisayar pazarının yüzde 65′ini iPad ürün grubuyla elinde bulunduran Apple’da 2013′te rakamın yüzde 50-55 seviyesine gelmesi bekleniyor. Android’li cihazların gelişimine paralel olarak iPhone’un global satışları da 2011 Eylül-2012 Eylül arasında gerçekleşen 150 milyon adet satışın çok altında seyrediyor.
Akıllı telefon ve tablet pazarında iOS ve Android işletim sistemli cihazların pazarın yaklaşık yüzde 85′ine hakim olduğu görülüyor. Kalan pay ise Windows Phone, BlackBerry OS ve diğer işletim sistemlerince paylaşılıyor. Bu durum, yakın vadede Samsung ve Apple’ın mobil cihazlara dair pazardaki rekabetlerinde önlerinde herhangi bir üçüncü etmenin olmadığını, neredeyse sdece birbirleriyle rakip olduklarını da gözler önüne seriyor.
Samsung akıllı telefonda en karlı şirket
Sonuç olarak 415.7 milyar dolarlık değeri ile Apple ve 217.7 milyar dolarlık değeri ile Samsung’un arasındaki rekabet uzun yıllar devam edeceğe benziyor. Samsung, geçtiğimiz aylarda akıllı telefon satışlarında en yüksek karlılık elde eden şirket oldu. Apple’dan bu özelliği devralan şirketin başarıyı devam ettirip ettiremeyeceği ise merak konusu. Aradaki makas gün geçtikçe daralmakla beraber fark 200 milyar doların üzerinde.
Yazar : Zeynep Akalan
Kaynak : Androhit.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder